18 Yılda Neleri Başardık İşte Sonuçlar...

 
     

 

       

 

Ali ÇİÇEKLİ

Alc Logistic | Und Yönetim Kurulu Bşk.Yard.

Çiçekli: “Ben lojistiği seviyorum, taşımacılığı seviyorum”

Martaş şirketler grubunun Kurucu ortak ve yöneticilerinden olan Ali Çiçekli şirketteki tüm hisselerini devrederek ayrıldıktan sonra ALC lojistik olarak kendi firmasını kurdu. Renault Trucks'tan 12 adet çekiciyi filosuna kattı.

30 seneyi aşkın lojistik sektöründe görev yapan Ali Çiçekli kendi kurduğu ALC lojistik firması için araç alımlarını sürdürüyor. TIRSAN’dan 15 adet Mega Treyler satın alan Çiçekli şimdiden filosunun sayısını artırmak için Renault’tan da 12 adet Çekiciyi Horoz Taşıt A.Ş. tarafından Haramidere tesislerinde düzenlenen bir törenle teslim aldı.

Akademik kimliğiyle sektörün tanınan yüzü olan İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Ali Çiçekli, ALC Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı olarak uzun süredir özlem duyduğu lojistik sektörüne tekrar adım attı. Teslimat törenine ALC lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçekli ve oğlu Soner Çiçekli, Horoz Lojistik CEO’su Taner Horoz, Renault Trucks Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Horoz Taşıt Servis Tic. Ve San. A.Ş. Genel Müdürü Gürkan Gürbüz, Horoz Taşıt Servis Araç Satış Direktörü Soner Alperöz katıldı.

 
Çiçekli: “Ben lojistiği seviyorum, taşımacılığı seviyorum”

Teslimat töreni öncesi konuşan ALC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçekli Neden bunca aradan sonra lojistik diyenlere “Ben lojistik sektörünü seviyorum, taşımacılığı seviyorum” diyerek cevap verdi. Sektörün zor olduğuna da değinen Çiçekli Lojistik sektörünün kendisine bilgi birikim ve deneyim olarak birçok şey kazandırdığını da sözlerine ekledi. Kazandığı bilgi ve birikimleri tekrar lojistik sektörüyle paylaşmak istediğini söyleyen çiçekli sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eğitimci kimliğimi bırakarak bu işe başladım. Lojistik sektöründe yüksek öğrenimimi tamamladıktan sonra akademik çalışmalarına devam ettim. Bu süreç içerisinde edindiğim deneyimleri genç arkadaşlarımıza aktarmak, onları daha ileriye götürmek için elimden geleni yapmaya çalıştım. ALC lojistik bir çözüm ortağı olara ortaya çıkıp bu şekilde hizmet verecek. Bir terzi gibi düşünün terzi nasıl bir elbiseyi alıp insana uyacak şekilde dikerse bizde bu şekilde bir terzi hizmetini lojistikte vereceğiz. Bu anlamda diğerlerinden biraz farklı olmaya çalışacağız. Çalışmamıza bölgelerimiz ağırlıklı olarak İtalya başta olmak üzere Avrupa ve orta doğuda Suriye olmak üzere diğer Asya ülkeleri. Profesyonel disiplin içerisinde amatör ruhla genç ve dinamik ekibimizle birlikte bu sektörde yer almaya çalışacağız.”

Araç alımında Renault’u tercih etmesindeki nedeni “Performansta iyi ama akaryakıtta cimri bir araç” diyerek belirten Çiçekli “edindiğim bilgi birikim ve deneyimden faydalanarak Renault’u tercih ettim. Bildiğiniz üzere bizim en önemli gider maliyeti araçların işletme maliyetleridir. Bunlardan en önemlisi akaryakıt ve yedek parça giderleridir. Bu araştırmalar sonucunda Renault’un benzerlerine oranla akaryakıta maliyet avantajı sağladığını fark ettim. Araçların satın alma maliyeti de bir diğer etken. Birçok markayla aynı kalitede olmasına rağmen ilk satın alınma maliyeti emsallerine göre daha rekabetçi. Bu bizim için çok önemli çünkü bir aracı ne kadar pahalı alırsanız sefer başına amortisman maliyetiz daha yüksek olacaktır. Müşteri ürününün zamanında taşınmasına bakar. Zamanında taşınan her araç aynı navlunu veriyor. Renault’t diğer rakiplerine oranda daha ileride olduğuna göre bizim için önemli bir etken. Renault’un geniş servis ağı ve bakım onarım maliyetlerinin ekonomik olması tercihimize bir etken” dedi.

Araç alımı sırasında Horoz taşıt Servisi’nin kendilerine oldukça kolaylık sağladığını söyleyen Çiçekli “Horoz’u tercih etmemizin nedeni de; horoz sektörden gelen bir firma. Lojistik sektörünü çok iyi biliyor. Sektördeki taşımacının beklentilerini çok iyi biliyor ve taşımacını beklentisine göre gerek satış esnasında, gerek satış sonrasında horoz daha iyi. Başında bulunun arkadaşlarımızın dostane ilişkileri çok iyi. Taşımacıya bir dost, bir arkadaş gibi davranıyor” diyerek bir sonraki alımlarında Renault’u düşünebileceğinin sinyalini verdi.

Yeni firmalarla birlikte büyümeyi seviyoruz

“Hem sektörün içinde olup, hem de akademik boyutuna bu kadar hakim olarak yapılan araştırma sonucunda Renault Trucks markasına karar vermiş olması bizim için bu kararın değerini bir kat daha arttırıyor” diyen Renault Trucks Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu “Renault trucks markası olarak yeni başlayan şirketler bizimle başladığı zaman o şirketlerle beraber büyümeyi seviyoruz. Buda şunu gösteriyor ki bizim ürünümüz hakikaten bir firmayı büyütecek bir ürün. Çünkü bir lojistik firmasının en büyük gider kalemini yakıt oluşturuyor. Siz uygun araçlarla bu maliyeti kısabiliyorsanız çok ciddi bir rekabet avantajı yakalıyorsunuz demektir. Dolayısıyla lojistik sektörü maliyetlerin çok iyi yönetilmesi gereken bir sektör. Verdiğimiz güvenle firmanın bir sonraki araç yatırımını bizden yana kullanıyor olması bizim sadece hizmette değil, ürün kalitesiyle de kendimizi ispatladığımızı gösteriyor. ALC firmasına lojistik sektörüne hoş geldiniz diyorum” diyerek duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Lojistik sektöründe kaliteli firmalara ihtiyaç var

Lojistik sektörü içinde işini iyi yapan firmaların olmasının sektörün kalitesin artıracağı söyleyen Horoz Lojistik CEO’su Taner Horoz ALC Lojistiğin Ali Çiçekli yönetiminde sektöre girmesinin mutluluk verici olduğunu belirti. Horoz Lojistik CEO’su Taner Horoz “Sektörde kaliteli olarak bu işi yapan meslektaşlarımızın olması, sektörün kalitesini yükseltmesi, müşteriye avantaj niteliği yaratacak şirketlerin oluşması biz lojistikçilere genel anlamıyla önemli bir kazanım sağlıyor. Sektörde çok lojistik firması yok mu, sektörde arz talep dengesi nasıl sağlanacak diyenlere bir sektörü ele aldığımız zaman o sektörün iş yapış kalitesi sektörün gelişimiyle doğru orantılı diyoruz. Eğer bir sektörü kaliteli firmalardan ve bu firmaları oluşturan üst düzey yöneticilerden, iş sahiplerinde, girişimcilerden oluşuyorsa bu sektörün sırtı yere gelmez. Bu sektörde çalışanlar Global rekabette uygun pozisyonu edinemezlerse yenilmeye mahkûmdurlar. İyi iş yapan firmalar iş bulmakta zorlanmıyorlar. Bundan dolayı ki, Ali Bey’in sektöre katılması bize mutluluk veriyor. Renault’u tercih etmesi özellikle bizim bayiliğimizin bulunduğu bir servisi tercih etmesi de bizi gururlandırdı. Renault olarak bize gelen müşterilerin, ürüne, hizmete, markaya karşı olan inancının yüksek olması bizim için çok önemli” dedi.

Yüzde 140 bir büyüme gerçekleştirdik

Pazar payını değerlendiren Horoz Taşıt Servis Tic. Ve San. A.Ş. Araç Satış Direktörü Soner Alperöz de konuşmasında “Renault olarak Pazar çok iyi geçti. Geçen senenin 7 ayına göre yüzde 140 bir büyümeyi kamyon pazarında gerçekleştirdik. Yerli piyasada Döviz kurlarının yüksek olması, aynı zamanda kredi faizlerinin yüksek olmasından kaynaklan düşüşler oldu ama Eylül ayından sonra piyasaların rahatlayacağını düşünüyorum. Türkiye’de otomatik şanzıman araca yönelik artan bir talep var. Ben onu da bir miktar Renault’u tetiklediğini düşünüyorum. Sizi 100 kilometrede yapacağınız 1 litrelik ya da yarım litrelik ekstra tasarruf lojistik sektöründe çok önemli. Bu da otomatik şanzımanlı bir araçta, mekanik şanzımana göre yeri geliyor 2,5 litreye kadar fark yaratabiliyor. Bu da bizim atış payımızı yükseltiyor. Satışlarımızda mega araçta bu sene neredeyse mekanik şanzımanlı araç hiç satmadık diyebilirim” dedi.

 


 


 


 


 

Alev DOĞAN
www.tasimacilar.com
18.08.2011 / 21:30

 


 

Ali Çiçekli: Schmitz ile kazanca yatırım yaptım

Türkiye Lojistik sektörünün deneyimli firmalarından ALC Lojistik, 2018 yılı için Schmitz ile 48 adet treyler alım sözleşmesi imzaladı. Firma, anlaşma kapsamında 6 adet treyleri teslim alarak filosunu büyüttü. ALC Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı, "Schmitz'in kalitesi yüksek, servis giderleri ise rakiplerindek çok düşüktür. Dolayısıyla ben Schmitz almakla hem kalitede hem de serviste kazandım" dedi.

 
Ali Çiçekli: Schmitz ile kazanca yatırım yaptım

ALC Lojistik, 2018 yılına yatırım ile girdi. Yeni treyler alımında firma, halihazırda filosunda bulunan iki markadan biri olan Schmitz'i tercih etti. ALC Lojistik'e satışı yapılan araçlardan 6'sı, Schmitz'in Adapazarı tesislerinde düzenlenen tören ile teslim edildi. 42 adet treyler ise firmaya yıl içerisinde teslim edilecek.

FİLONUN TAMAMI SCHMITZ OLACAK

"Avrupa’nın en deneyimli ve en büyük treyler firması Schmitz ile anlaşma yapmaktan memnunuz" diyen ALC Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçekli, "Filomda 2 marka treyler bulunmaktadır. Bu markalardan biride Schmitz'dir. Kim ne derse desin, gerek sağlamlığı, gerek satış sonrası hizmetleri gerekse işletme maliyetleri rakiplerinden çok iyi. Orta vadede filomuzun ının Schmitz markası olması yönünde çalışma başlattık. İlerleyen günlerde filomuzun ı Schmitz olacak. Firma olarak Schmitz almakla kazanca yatırım yaptık" .

SCHMITZ ÜLKEMİZE YATIRIM YAPTI

Ali Çiçekli, konuyla ilgili yaptığı açıklamasına şöyle devam etti: Avrupa’nın lider treyler üreticisi Schmitz'in 125 yıllık bir geçmişi var. Yıllardır Schmitz marka treyleri kullanıyorum ve gayette memnunum. Sonra ikinci el değeri ve talebi de yüksek. Her şeyden önemlisi de Schmitz’in ülkemize güvenip, Türkiye’de montaj ve üretim hattı kurarak yatırım yapması da bizim için itici faktör . Zira Alman disiplini ve kalitesine kendi ülkemizde artık rahatça ulaşabiliyoruz."

HER ZAMAN YANLARINDAYIZ

Schmitz Cargobull Türkiye Genel Müdürü Mile Mishevski de her müşterilerinin yanında klarını söyledi. ALC Lojistik ile uzun dır çalıştıklarını dile getiren Mile Mishevski, "ALC Lojistik uzun yıllardır sektörde engin bir tecrübe ile birikime sahip bir firmamızdır. Butik işletmecilik anlayışıyla kısa sürede çok mesafe katederek hepimizin hayranlıkla izlediği bir konuma geldi. İş ortaklarımızın bu ilerleyişini mutlulukla izlerken, yatırımlarında da bizi tercih ediyor olmaları bizler için de ayrı bir gurur kaynağıdır. Kendilerinin bu potansiyel ile yakın gelecekte çok daha farklı bir konuma geçecekleri aşikardır. Umarım ki bu büyüme ve karşılıklı işbirliğimiz uzun yıllar boyu devam eder" diye konuştu.